NATO Uçakları Afganistan’da Sivilleri Vurdu

Afganistan Bülteni | İstanbul

Afganistan’ın batısındaki Herat ilinde NATO’ya ait savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısında çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.

Saldırı ile ilgili Anadolu Ajansı’nda yapılan haberde şu ifadeler kullanıldı;

Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinin Zir Koh ilçesinde NATOkuvvetlerine ait uçakların “yanlışlıkla” sivilleri vurduğu bildirildi. Operasyonda 13 sivilin öldüğü, 7 sivilin de yaralandığı duyuruldu.

Herat Valiliği Sözcüsü Ceylani Farhad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NATO uçaklarının Zir Koh’daki Taliban mevzilerine hava operasyonu düzenlerken “yanlışlıkla” sivillerin evlerini vurduğunu belirtti.

Farhad, sivillerin yaşadığı bölgenin Taliban mevzilerine çok yakın olduğu bilgisini paylaştı.

Saldırıda aralarında çocukların bulunduğu 13 sivilin hayatını kaybettiğini ifade eden Farhad, 7 sivilin de yaralandığını belirtti. Farhad, saldırıda 16 Taliban üyesinin öldürüldüğünü, 4 militanın da yaralandığını kaydetti.

Taliban Açıklaması

Taliban sözcülerinden Kari Muhammed Yusuf Ahmedi’nin yaptığı açıklamaya göreyse, ABD’ye ait savaş uçakları tarafından Herat iline bağlı Bahtabad bölgesinde düzenlenen hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların olduğu 35 sivil yaşamını yitirdi.

Öte yandan Taliban’a bağlı resmi olmayan sosyal medya hesapları ve Afganistan ile ilgili yerel haber aktarımı yapan bazı internet siteleri de bölgede düzenlenen hava saldırısında 35 sivilin öldüğünü ifade ediyor.

Sonuç Olarak

ABD veya NATO güçlerine ait savaş uçakları tarafından daha önce de birçok kez sivillere ait yerleşim birimleri ve köyler hedef alındı. Geçmiş dönemde ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen ve sivillerin hedef olduğu bu tarz hava saldırılarının ardından hem Taliban hem de Kabil hükümeti kaynakları ölü sayısı ile ilgili farklı açıklamalar yaptılar.

Ülkenin batısındaki Herat ilinde NATO’nun “yanlışlıkla” düzenlediği hava saldırısında ölen sivil sayısı Taliban’a göre 35, Kabil hükümeti kaynaklarına göreyse 13. Ayrıca Kabil hükümetine bağlı kaynaklar tarafından yapılan açıklamada hava saldırısı neticesinde 16 Taliban üyesinin öldüğü belirtiliyor.

16 Taliban üyesinin düzenlenen hava saldırısında öldüğüne dair yapılan açıklama Taliban kaynakları tarafından doğrunlanmış değil. Aynı şekilde Taliban kaynakları tarafından yapılan 35 sivilin öldüğü açıklaması da hükümet kaynaklarınca doğrulanmadı.