ABD, Afganistan Savaşı Verilerini Kamuoyundan Gizleyecek

Afganistan Bülteni | İstanbul

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Afganistan’da devam eden savaşa dair önemli verilerin kamuoyu ile paylaşımını durdurma kararı aldı.

Resmi gözlem kuruluşlarından SIGAR’ın (Afganistan’ın Yeniden İnşası Genel Müfettişliği) Kongre’ye sunduğu Kabil hükümeti güçlerine, kontrol durumuna ve sivil kayıpları gibi durumlara dair rakamlar artık gizli tutulacak. Bu verilere artık sadece raporları inceleyen üst düzey devlet yetkilileri tarafından erişilebilecek.

Söz konusu hamle, ülkedeki askeri faaliyetlerin artmasının ardından buna paralel olarak Amerikan kayıplarında da artış yaşanmasıyla geldi. Yayınlanan rapora göre kayıplarda çeyrek dilimlik zamanda geçtiğimiz yıla göre iki kat artış yaşandı. ABD’nin yayınladığı resmi rakamlar, 2017 yılında Ocak ve Kasım ayları arasında 11 askeri personelin öldüğünü ve 99 tanesinin de yaralandığını gösteriyor.

SIGAR’ın yayınladığı bu rakamlar ülkede ABD’nin 16 yıllık macerasının başarısının değerlendirilebileceği son resmi rakamlar olacak. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı 2002 yılından bu yana Kabil hükümetine bağlı ordu ve polis güçlerinin eğitimi ve donatımı için 75 milyar dolara yakın para harcamıştı.

Söz konusu karar herkesi mutlu etmiş gözükmüyor. Özel müfettişlerden John F. Sopko, “kimse yeni Güney Asya politikasının ani bir değişime sebep olmasını beklemiyor, fakat bu tarz şeyleri gizlersiniz bu işleri iyi yapmadığımıza dair algıyı besler” ifadesini kullandı.

Son raporda göze çarpan rakamlardan biri de istikrarlı bir şekilde düşmeye devam eden Kabil hükümeti kontrol oranları. Yayınlanan raporlara göre 2016 yılının Ağustos ayında Kabil hükümeti ülkenin yüzde 63’ünü kontrol ederken, bu yılın Ağustos ayında bu oran yüzde 57’ye düştü. SIGAR sonraki aylara dair kontrol oranı verilerinin, Afganistan’da ABD’nin başı çektiği NATO misyonu tarafından saklı tutulduğunu ifade etti.

SIGAR tarafından üç ayda bir yayınlanan veriler Afganistan’a dair kamuoyu ile paylaşılan en önemli resmi rakamlardı ve Pentagon’un neden böyle bir karar almış olduğu şu anlık bilinmiyor. Söz konusu karar ABD devlet başkanı Donald Trump’ın Ağustos ayında açıkladığı yeni Güney Asya stratejisi kapsamında ABD’nin Afganistan’a daha fazla birlik gönderdiği ve ülkede hava saldırılarını artırdığı bir düzlemde geldi.

Şimdiye kadar ABD’nin yeni politikası, ülkede devam eden şiddette herhangi bir değişiklik yapabilmiş görünmüyor. Özellikle Taliban, ülkenin en sıkı korunan yeri olan başkent Kabil’de bile sık sık saldırılar düzenleyebiliyor.

SIGAR ABD ordusunun aynı zamanda koalisyon hava saldırılarında ölen sivillere dair verileri yayınlamayı da reddettiğini belirtiyor. Her ne kadar ABD ordusu Kabil hükümetinin bazı verileri yayınlamamalarını talep ettiğini belirtse de, Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Veziri, bakanlığın böyle bir talepte bulunmadığını ifade ediyor.

Ülkede Kabil hükümeti güçlerinin askeri kayıplarına dair rakamlar en son geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yayınlanmıştı. Yine SIGAR tarafından yayınlanan rapora göre 2017 yılının ilk 4 ayında 2531 asker ölmüş ve 4238 asker de yaralanmıştı. 2016 yılında toplam 6700 askerin öldüğünün açıklandığı göz önüne alındığında, rakamlardaki artış oldukça dikkat çekici.

ABD Başkanı Donald Trump ise Taliban’ı mağlup etmek için yeni yollar aradıklarını söylüyor. Tamamen askeri bir başarı kazanabileceklerini öne sürmüş olan Donald Trump, stratejilerinde bazı Taliban unsurlarıyla uzlaşmaya da yer olabileceğini belirtmişti.