ABD’den Afganistan’da Uygurların Eğitim Kampına Saldırı

ABD savaş uçakları, Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Badahşan ilinde yer alan Taliban eğitim kamplarını hedef alan bir dizi hava saldırısı gerçekleştirdi. Tacikistan sınırında yer alan ilde bulunan eğitim kampları Doğu Türkistan İslami Hareketi tarafından da kullanılıyordu.

Afganistan’daki NATO misyonu tarafından yapılan açıklamada “geçtiğimiz 96 saatte ABD güçlerinin Badahşan ilindeki eğitim merkezlerini hedef alan hava saldırıları gerçekleştirdiği” ve “bu saldırıların Çin ve Tacikistan sınırında Doğu Türkistan İslami Hareketi gibi grupların faaliyetlerini ve planlarını önlediği”ifadeleri yer aldı. Yine NATO misyonun açıklamasına göre bu hava saldırılarında Taliban tarafından Afgan Ulusal Ordusu’ndan ele geçirilen bazı askeri araçlar tahrip edildi. Söz konusu askeri araçların bölgede Taliban ve diğer gruplar tarafından bombalı araç olarak kullanılmakta olduğu da öne sürüldü.

Bir ABD askeri yetkilisinin the Washington Post’a ifade ettiğine göre hava saldırıları Varduc ilçesinde gerçekleşti. Varduc ilçesi bir süredir Taliban kontrolünde bulunuyordu. Badahşan ili, ABD’nin Afganistan’daki birliklerini azaltma kararı almasının ardından yükselen Taliban etkinliğine şahit olmuştu. Badahşan ilinin 28 ilçesinden üçü tamamen Taliban tarafından kontrol edilirken, en az 9 ilçede de grubun ciddi etkinliği bulunuyor.

Doğu Türkistan İslami Hareketi de bölgede faaliyet gösteriyor. Grubun üyeleri ABD’nin Afganistan’a yönelik ilk askeri müdahalesinde Taliban ve diğer cihat yanlısı gruplarla yan yana savaşmıştı. Afganistan ve Pakistan’da el Kaide ile beraber savaşmayı 20 yıldan uzun süredir sürdüren grubu ABD daha önce de drone saldırılarıyla hedef almıştı.

Badahşan’da düzenlenen söz konusu hava saldırılarının nasıl bir etkiye neden olduğuna dair bölgeden bağımsız bir bilgi gelmezken, Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid bugün yaptığı açıklamada saldırıya değindi. Mücahid açıklamasında “Badahşan’daki hava saldırıları mücahitlerde herhangi bir kayba neden olmadı. Barbar Amerikalılar Varduc ve Curm ilçelerinde sivil evleri hedef alarak ağır maddi kayıplara neden oldular.” ifadesini kullandı ve Taliban üyelerinin bu tür saldırılara hazırlıklı olduklarını, bu nedenle saldırıların kendilerine etki etmediğini belirtti. Bu açıklamaya paralel olarak, bu tür hava saldırılarının sahada durumu değiştirecek ciddi bir değişime sebep olmayacağı düşünülüyor.

Kaynak: The Long War Journal, Afganistan Bülteni