ABD’nin Afganistan’daki yeni stratejisi ‘cihadın meşruiyetini yok etme’ olacak

Afganistan Bülteni | İstanbul

Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkedeki en üst düzey komutanının ifadesine göre ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Afganistan‘ın büyük bir bölümünü kontrol altında tutan Taliban’ı uzlaşı masasını çekebilmek için İslam dünyasındaki üst düzey dini liderleri Taliban’a dini baskı uygulamak üzere bir araya getirecek.

“Afganistan’daki cihadın dini meşruiyeti yok edilecek”

ABD ve NATO kuvvetlerinin Afganistan’daki Genel Komutanı General John Nicholson, İslam dünyasının dört bir tarafından, özellikle fıkıh alanında uzman olan din alimlerinin bir araya getirilip Taliban’a karşıya dini baskı uygulamak üzere kullanılacağını şu sözlerle ifade etti: “Afganistan’daki cihadın dini meşruiyetini yok etmek için Taliban’a, Endonezya’da ve dünyanın diğer yerlerinde bir araya gelecek din adamları ile dini baskı uygulanacak.”

Amerika Birleşik Devletleri Güney Asya’ya ilişkin yeni stratejisinde Taliban ile savaşa devam kararı almıştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı açıklama sonrası bölgede savaşın daha da kızışacağına dair yorumları yapılmıştı. Bu kapsamda ABD’nin Taliban’ı zayıflatmak ve en sonunda uzlaşı masasına ABD’nin öngördüğü şartlarla çekmek için planladığı hamlelerden biri de İslam alimlerini bu doğrultuda kullanmak. General John Nicholson, Kabil’de geçtiğimiz Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada bu plana değindi ve resmi ağızdan ABD’nin söz konusu stratejisi de doğrulanmış oldu.

Bilindiği gibi bu yılın Ocak ayında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da Endonezyalı, Pakistanlı ve Afgan din adamları Afganistan’da 17 yıldır süren savaşı bitirmek için bir araya gelmişti. Söz konusu din alimleri ABD ile beraber, Afganistan’daki savaşın herhangi bir dini meşruiyetinin olmadığı ve Taliban’ın savaşmak için dini bir gerekçe gösteremeyeceğine dair ortak İslami bir fetvaya varma konusunda toplanmıştı.

“Dini baskıyla Taliban’a güç kaybettirilecek”

ABD, müttefik güçleri ve Kabil hükümeti söz konusu dini baskının Taliban’ın sahada güç kaybetmesine ve en sonunda barış görüşmelerine ABD’nin öngördüğü şartlarla katılmaya mecbur kalmasına yol açacağını düşünüyor. Afganistan’da savaş 17. yılına girmesine rağmen ABD destekli Kabil hükümeti güçleri ülkenin yarısından daha azını kontrol altında bulunduruyor. Savaş ABD’nin özellikle iktisadi kayıpları ile devam ederken, ABD halkı savaşın bir an önce sona erdirilmesi ve Afganistan’dan çıkılmasına dair  yönetime baskı yapıyor. Bu yılın sonunda yapılacak Afganistan meclis seçimlerinin öncesinde Taliban’a karşı ciddi adımların atılması gerektiği de konuşuluyor.

Taliban’dan Endonezya’daki toplantıya dair açıklama

Taliban ise Endonezya’da düzenlenecek olan bu toplantıya dair resmi internet sitesinde bir açıklamada bulundu. Grup, peygamberliğin bitmesinin ardından 14 yüzyıllık süreçte dine dair en büyük görevin alimlere düştüğünü hatırlatarak uyarılarda bulundu. Taliban, ülkede 17 yıl önce yaşanan ABD işgali öncesinde İslami bir hükümet bulunduğunu, ancak işgal sonrası bu yönetimin devrilerek İslami hükümlerin ortadan kaldırıldığını ifade etti. Taliban ülkenin, başkent Kabil dahil yüzde 95’ini kontrol etmelerine ve Amerikan işgaline dair toplanan 1500 İslam aliminin işgale karşı cihat fetvası verdiğine de  değindi. Taliban, ABD ülkeyi işgal edince onlara karşı saldırıların aynı fetvanın hükmü altında başlatıldığını ifade etti.

Taliban, yaptığı açıklamada ülkede ilerlediklerini ve işgalcilerin gerileyerek çekilmekte olduğunı ifade etti. Grup buna karşılık Batılı güçlerin barış süreci adı altında işgal sürecini uzatmaya çalıştığını belirtti. Gruba göre Kabil hükümeti ve Batı, barış süreci çabaları adı altında dine, ülkeye ve bağımsızlığa düşman olmasına rağmen Endonezya’da İslam alimleri toplantısı gerçekleştiriyor. Taliban’ın ifadesine göre, Batı ve Kabil hükümeti Afganistan’daki cihadı, şeriata ve cihadın hükümlerine esasen karşı olan gayrimeşru bir kan dökme olayı olarak göstermeye çalışıyor.

Taliban Endonezya’da toplanacak olan İslam alimlerine de seslenerek, ABD’nin iç yüzünü çok iyi bildiklerini dile getirdi. Müslüman ülkelerinin bir yabancı güç tarafından işgal edildiğini ve bu amaçla da cihadın meşru bir mücadele olduğunu belirten Taliban toplanacak olan alimlere seslenerek, işgalciler ve saldırganlar tarafından düzenlenen böylesi bir konferansa katılmama çağrısı yaptı.