ABD’nin “IŞİD’e Yönelik” Hava Saldırısında En Az 15 Sivil Öldü

Afganistan Bülteni | İstanbul

ABD’nin geçtiğimiz perşembe günü Afganistan’ın doğusundaki Kunar vilayetine bağlı Savkay ilçesinde düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre en az 15 sivil yaşamını yitirdi.

Bölgedeki Kabil hükümetine bağlı polis güçleri tarafından yapılan ilk açıklamada, ABD’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) düzenlediği saldırıda IŞİD üyelerinin hedef alındığı ve aralarında üst düzey yöneticilerinde bulunduğu en az 18 IŞİD üyesinin öldürüldüğü ifade edildi.

Kabil hükümetine bağlı güvenlik birimlerinin bu açıklamasından kısa bir süre sonra, yerel kaynaklar hava saldırısının düzenlendiği bölgede çok sayıda sivilin yaşamını bilgisini geçti.

Ardından konu ile ilgili Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde Kunar Milletvekili Mevlevi Şahzadeh Şahid’in saldırıda çok sayıda sivilin öldüğünü söylediği ifade edildi.

Hava saldırısında ölenler sivil

Afganistan Bülteni araştırmacılarının Afganistan yerel medyasından edindiği bilgilere göreyse, ABD’nin düzenlediği hava saldırısında ölen kişilerin tamamı sivillerden oluşuyor.

Yerel haber ajanslarının bölge sakinlerinden aktardığı bilgilere göre, ABD’nin düzenlediği hava saldırısında ölenlerin tamamı sivillerden oluşuyor. Yerel birçok haberci de ölenlerin sivillerden oluştuğunu ifade etmekte.

Yerel medya kaynaklarında ölenlerin isimlerinin yayınlandığı bir liste de bulunuyor.

Görsel 1

1 numaralı görselde yer alan listede ABD’nin Kunar iline bağlı Savkay ilçesinde düzenlediği hava saldırısında ölen 15 sivile ait isimler yer alıyor.

Karzai’den Kınama

Öte yandan Eski Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ofisinden yayınlanan bir açıklamada bölgede düzenlenen hava saldırısında yaşanan sivil kaybı sert bir şekilde kınandı.

Karzai, Kabil Hükümeti’ni ülkede yaşanan sivil kayıpları konusunda daha yüksek sesle tepki göstermeye çağırdı.

Sonuç Olarak

  • Yerel haber kaynakları ve araştırmacılarımızın edindiği sonuçlara göre, ABD’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile gerçekleştirdiği saldırıda IŞİD unsurlarının hedef alındığı bilgisi gerçeği yansıtmamakta.
  • Afganistan’da ABD’nin düzenlediği insanlı veya insansız hava saldırılarında yaşanan sivil kayıplarında özellikle Trump döneminde büyük bir artış gözlemleniyor.
  • Düzenlenen hava saldırılarında sivil yerleşim birimleri genellikle doğrudan hedef alınıyor. Askeri olarak “halkın Taliban’a verdiği destek” destek sebep gösterilerek ülkede sivillere yönelik bir “cezalandırma” siyaseti izleniyor.