Afganistan’daki IŞİD ve Örgütün Kunar’dan Yayınladığı Görüntüler

Afganistan’da Kabil hükümeti güçleri ve Taliban’a yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla son dönemde sık sık gündeme gelen IŞİD, bölgedeki popülerliğini artırmaya çalışıyor.

Örgüt, geçtiğimiz günlerde Amak Ajansı üzerinden yayınladığı görüntülerde ülkenin doğusundaki Nangarhar ilinde Taliban ile yaşanan çatışmalara ait görüntüler servis etmiş, Taliban’dan ele geçirilen silah ve mühimmatları sergilemişti.

Örgüt ayrıca silah ve mühimmat görüntülerinin yanında bölgede yaşanan çatışmalarda Taliban savaşçılarına ait olduğu belirtilen ceset görüntülerini de kendi ajansı üzerinden paylaştı.

Bahsi geçen görüntüler ile birlikte geçtiğimiz dönemde IŞİD’in Taliban ile birlikte “ortak saldırı” düzenlediği yönündeki haberlerin gerçek dışı olabilme ihtimali üzerinde tekrar durulması gerekli.

Kunar’dan Yayınlanan Görüntüler

Afganistan’daki IŞİD yapılanması daha çok ülkenin doğusunda, Pakistan sınır bölgesi olan Nangarhar vilayetinde yoğunlaşmaktadır. Zira örgütün Afganistan’daki temellerinin atıldığı bölge burasıdır. IŞİD’in propaganda kanalı Amak Ajansı üzerinden Afganistan ile ilgili (Horasan bölgesi) servis edilen görüntülerin oldukça büyük bir kısmı Nangarhar bölgesini kapsar.

Örgüt uzun bir aradan sonra, ilk kez geçtiğimiz günlerde Nangarhar’ın kuzey komşusu olan Kunar vilayetindeki eğitim kampından görüntüler servis etti.

Kunar vilayeti:

“Şeyh Abdulhasib Eğitim Kampı” ismiyle servis edilen görüntülerde bölgedeki IŞİD savaşçılarının “Şeyh Abdulhasib Eğitim Kampı” yazılı pankartın önünde askeri eğitim yaptıkları görülüyor.

(IŞİD’in bölgedeki kurucu lideri olarak bilinen “Hafız Said Han”ın öldürülmesinden sonra yerine geçen “Şeyh Abdulhasib” kısa bir dönem örgütün bölgedeki liderliğini yürüttükten sonra 28 Nisan 2017’de ABD’nin Nangarhar ilinde düzenlediği bir operasyonda öldürüldü.)

IŞİD’in Kunar ilinden servis ettiği görüntüler:

Görsel 1

Görsel 2

Kırsal kesiminde Taliban güçlerinin oldukça etkin olduğu Kunar vilayetinin yüzde 80’den fazla bir bölümünü dağlık alanlar oluşturuyor. 500 bine yakın olduğu tahmin edilen vilayet nüfusunun oldukça büyük bir kısmı da bu dağlık alanlarda yaşıyor.

Zorlu kış şartlarında bölgede askeri operasyon düzenlemek neredeyse imkansız durumda.

Ayrıca Kunar bölgesinde El Kaide’nin de varlık gösterdiği biliniyor. El Kaide yapılanmasının Kunar ilindeki üst düzey lideri olan Suudi Arabistan vatandaşı “Faruk El Kahtani” de 23 Ekim 2016 tarihinde ABD’nin Kunar vilayetinde gerçekleştirdiği bir hava saldırısında öldürülmüştü.

Sonuç olarak:

  • IŞİD’in Afganistan’dan yayınladığı son görüntülerde bölgede askeri olmaktan daha çok siyasi bir mesaj vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Irak ve Suriye gibi bölgelerin dışında IŞİD’in en fazla etkin olduğu bölge Afganistan olarak biliniyor ve dolayısıyla örgüt bu potansiyeli daha da üst seviyelere çekmeye çalışacaktır.
  • IŞİD’in ülkede “doğduğu” Nangarhar vilayeti ve Kunar bölgesi kırsallarında Taliban oldukça etkin durumda. Her iki bölgede de oldukça geniş alanları kontrol altında tutan Taliban’ın, IŞİD’in bölgedeki kontrol alanını genişletmemesi için karşı saldırılar düzenlemesi muhtemel.
  • Bölgede halk desteğinin oldukça önemli bir faktör olduğu göz önüne alındığında ve IŞİD’in halk tarafından “zorunlu” olanın dışında bir destek görmüyor olması ve Taliban’ın bunun aksine sivil halk tarafından desteklenmesi, IŞİD’in bölgedeki askeri faaliyetlerini büyük ölçüde kısıtlayacaktır.
  • Örgütün Afganistan’da ilk ortaya çıktığı döneme nispetle daha az etkin olduğu bir gerçek.

Hafız Said Han liderliğindeki yapılanmanın IŞİD’e “bağlılık yemini” ettiği dönemde, Taliban tarafından örgüte yönelik oldukça sık/yoğun abluka uygulanmış ve saldırılarılar düzenlenmiştir.

  • Öte yandan bölgede IŞİD’in ortaya çıkmasıyla Taliban da kendi içinde bir takım askeri reformlara yönelmiştir. IŞİD ülkede ortaya çıktıktan sonra Taliban’ın düzenli bir askeri sisteme yönelik adımlar attığı görülmekte. Bu bağlamda Taliban güçleri ABD işgali sonrası dönemde belki de ilk defa Afganistan’ın farklı bölgelerinden düzenli birlikler kurup, IŞİD’e karşı savaşılması için bölgeye sevk etmiştir.