Afganistan’ın üç vilayetinde koordine saldırılar

Halid Abdurrahman | Afganistan Bülteni

Bugün Afganistan’ın başkenti Kabil ve hemen güney komşusu Logar’da iki bombalı saldırı haberinin gelmesinden kısa bir süre sonra, günlerdir sıcak çatışmaların yaşandığı Tahar ilinde bir ilçenin Taliban kontrolüne geçtiği öne sürüldü.

Yerel kaynakların ifadesine göre, başkent Kabil’de yeni İçişleri Bakanlığı binasına yönelik silahlı kişilerce saldırı girişiminde bulunuldu. Bomba yüklü aracın infilak ettirilmesiyle başlayan saldırının akabinde, üzerlerindeki el yapımı patlayıcılar ve ateşli silahlarla İçişleri Bakanlığı binasına girmeyi başaran saldırganlar en az 2 saat boyunca Kabil hükümeti güçleriyle çatıştı.

Kabil’deki polis kaynaklarının aktardığı bilgilere göre saldırıyla birlikte bölgeye çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi ve başka saldırı ihtimallerine karşı, zaten her yanı duvarlarla çevrili olan Kabil kentinde üst düzey güvenlik tedbirleri alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 saat süren çatışmaların ardından 10 kişiden oluştuğu ifade edilen saldırganların öldürüldüğü belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre, öldürülen saldırganlardan 3’ü üzerindeki canı bomba düzeneğini infilak ettirdi. Diğer 7’siyse özel harekat polislerinin düzenlediği operasyonda yaşanan çatışmada öldürüldü.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Necip Danış tarafından yapılan açıklamada, düzenlenen saldırıda 1 polis memurunun öldüğü diğer 5’inin de yaralandığı ifade edildi.

IŞİD’e bağlı haber ajansı tarafından çatışmalar sona erdikten sonra yapılan açıklamada, Kabil’de İçişleri Bakanlığına yönelik düzenlenen saldırının IŞİD unsurlarınca gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Olayın sorumluluğunu üstlenen IŞİD, saldırının detaylarıyla ilgili henüz bir bilgi paylaşmış değil. Adeti olduğu üzere IŞİD, bu şekilde düzenlediği ataklardan sonra ilk olarak saldırıyı üstlenmekte, arkasından yayınladığı açıklamadaysa saldırının detaylarını paylaşmakta.

Afganistan’daki ABD’li bir generale dayandırılan habere göreyse, Kabil’de düzenlenen saldırının sorumlusu IŞİD değil, Taliban veya Hakkani grubu (Hakkani grubu Taliban’a bağlı bir operasyonel birim)

Logar saldırısı

Günün diğer saldırısı da başkent Kabil’in güney komşusu Logar ilinde gerçekleşti. İl merkezinde Kabil hükümeti güçlerinin konuşlu bulunduğu bir askeri merkeze Taliban tarafından bomba yüklü araç ve “fedai” saldırısı düzenlendi.

Logar ili merkezindeki Pul-i Alem polis merkezine yönelik önce bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi, ardından ise 3 Taliban savaşçısı polis merkezine girerek güvenlik güçleriyle çatışmaya başladı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada saldırının sorumluluğu üstlenirken, saldırıyı gerçekleştiren kişilere ait isimler de paylaşıldı. Hedef alınan polis merkezinde 100’e yakın güvenlik personelinin bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, ölü-yaralı sayısına dair net bir rakam verilmedi.

Kabil hükümeti kaynakları tarafından yapılan ilk açıklamada saldırı sorunu 1’i rütbeli olmak üzere 3 polis öldü, 8 sivil de yaralandı.

Taliban’ın Logar ilinde saldırı düzenlediği polis merkezine ait görüntüler:

Taliban sözcüsünün sosyal medya hesabında Logar’daki polis merkezine yönelik saldırıyı gerçekleştiren 3 Taliban savaşçısının görüntüleri paylaşıldı.

Logar’daki saldırıyı gerçekleştiren 3 Taliban savaşçısı

Tahar’da bir ilçe Taliban kontrolüne geçti iddiası

Kuzeydeki Tahar iline bağlı Deşti Kale ilçesinin de bugün Taliban tarafından ele geçirildiği öne sürüldü. İlçe çevresinde uzun bir süredir Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmaların devam ettiği biliniyordu.

Taliban sözcüsü bu sabah yaptığı açıklamada, ilçe merkezindeki tüm askeri merkezler ve kontrol noktalarının ele geçirildiğini öne sürdü. Yapılan açıklamada Deşti Kale ilçesinin tamamen kontrol altına alındığı ve çevre bölgelerde hükümet güçleriyle çatışmaları sürdüğü ifade edildi.

Sözcü ayrıca hükümet güçlerinden 20 kişinin düzenlenen saldırılarda öldüğünü ve yaralandığını ifade etti.

Taliban’ın Deşti Kale ilçesini ele geçirdiğini açıklamasında sonra Kabil hükümeti kaynakları henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil.

Daha önceki dönemde de Taliban’ın bölgede artan etkinliği sebebiyle sivil yönetim tarafından Kabil hükümetine çağrıda bulunulmuş ve bölgeye ilave güç sevkiyatı yapılması talep edilmişti.

Özbek kökenli halkın yoğun olarak yaşadığı Tahar ilçesindeki güvenlik durumunun Kabil hükümeti güçleri açısından pek iç açıcı olduğu söylenemez. Bölgenin yerel yönetimi hükümetin gerekli tedbirleri almaması durumunda Taliban’ın il merkezine saldırı gerçekleştirebileceğini ifade ediyor.

Afganistan’ın birçok bölgesinde yaşananlar bugün Tahar vilayetinde yaşananlardan pek farklı değil. Kabil hükümeti güçleri ABD’nin sahada biraz daha geri durmaya başladığı 2012 döneminden bu yana oldukça fazla sıkıntı yaşıyor.

Ülkenin her yerinde sürdürülemez bir çatışma ortamının devam ettiğini gözlemlemek mümkün. Çoğu Taliban kuşatmasında olan bu çatışma bölgelerine ilave güç gönderme konusuysa hükümet güçleri için oldukça sıkıntılı bir konu.

ABD’nin Kabil hükümeti güçlerini eğitip donatması ve Taliban’ın karşısına sürmesi, kendileri açısından ülkedeki güvenlik durumunu daha da endişe verici bir boyuta taşımış durumda. Afganistan’da gelecek dönemde Taliban saldırılarında daha fazla artış yaşanmasının öngörüldüğü bir evreye giriliyor.

Kaynak: Afganistan Bülteni