Afganistan’ın Batısında Artan Taliban Etkinliği ve Kuşatılan Ferah Kenti

Afganistan Bülteni | İstanbul

Afganistan’ın batısındaki Ferah ilinde Taliban saldırıları hız kazanmış durumda. Geçtiğimiz gün gece yarısı ilde düzenlenen saldırıda, Kabil hükümetine ait bir askeri üs hedef alındı.

Taliban, üssü ele geçirip silah ve askeri ekipmanlara el koyarken, hükümet güçlerinden 20’den fazla askeri de öldürdü. Ferah şehrinde güvenlik durumu geçtiğimiz birkaç yıla göre keskin bir düşüş izliyor ve Kabil hükümeti yetkilileri il başkentinin yeniden Taliban tehdidi altında olduğunu belirtiyor.

Söz konusu Taliban saldırısı geçtiğimiz gün hareketin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Bala Buluk ilçesinde gerçekleşti. Ferah İl Konseyi’nin bir üyesi, Taliban’ın ilk olarak il merkezine yakın bir bölgede saldırı düzenleyerek güvenlik güçlerinin dikkatini bu bölgeye çektiğini ve sonra Bala Buluk ilçesindeki üsse saldırarak Kabil hükümeti güçlerini gafil avladığını belirtti. İfade edilene göre, söz konusu çatışmalar 3 saat sürdü ve sonunda askeri üs Taliban kontrolüne geçti.

Söz konusu saldırıda Afgan Ulusal Ordusu’nun kayıpları ise ihtilaflı. Savunma Bakanlığı 18 askerin öldürüldüğünü ve 2 askerin yaralandığını söylerken, Ferah İl Konseyi’nin bir üyesi 25 askerin öldürüldüğünü ve 2 askerin Taliban tarafından esir alındığını ifade etti.

Taliban da il konseyi mensubuyla aynı doğrultuda bir açıklama yayınladı ve 25 askerin öldürüldüğünü, 2 tanesinin esir alındığını ifade etti. Saldırıda Taliban’ın kayıplarına dair rakamlar 2 ila 12 arasında değişiyor.

Taliban’ın söz konusu saldırıyı resmi internet sitesi “Voice of Jihad (Cihadın Sesi)” aracılığıyla üstlendi. Cihat yanlısı gruba göre kendilerine bağlı savaşçılar bir Humvee araç, bir zırhlı personel taşıyıcı, bir pikap, 11 PK makineli tüfek, 12 piyade tüfeği, 5 RPG, 8 AK-47, bir keskin nişancı silahı ve diğer mühimmatları ele geçirdi, bir zırhlı araç ile askeri üssü saldırı sonrası ateşe verdi. Afgan basını da Taliban’ın askeri üsteki tüm ekipmanları aldığını ve üssü ateşe vererek terk ettiğini doğruladı.

Bu saldırı öncesinde yine Ferah ilinde, yakın bölgelerdeki polis karakollarını hedef alan bir dizi saldırı yaşanmıştı. The New York Times’a göre Taliban’ın üç polis noktasına saldırısı sonucu en az 20 polis öldürülmüştü. Taliban, bu saldırılarda gece görüş dürbünleri gibi ekipmanlar kullandığını açıklamıştı.

Ferah ilinde ortalama kontrol durumu

Ferah ilinde güvenlik durumu geçtiğimiz iki yılda düzenli olarak düşüş gösterdi. Ferah şehri 2016 yılının sonundan bu yana doğrudan Taliban tehdidi altında olan beş ilden biri. Taliban halen şehrin hemen dışında bulunuyor ve ilin dört bir yanında yanında güvenlik güçlerine yönelik darbeler vuran saldırılarına devam ediyor.

Bu yılın Ocak ayının sonlarında Kabil hükümeti yetkilileri Taliban’ın artık şehrin sadece dış bölgelerinde olmadığını, şehrin etrafındaki mahallelerden şehre giriş yaptığı uyarısında bulunmuştu. Şehrin Vali Yardımcısı Muhammed Yunus Resuli ağır kayıplar alan güvenlik güçlerini şöyle eleştirmişti:

“Halihazırda güvenlik güçleri direnişçileri hedef almak için herhangi bir hamlede bulunmuyor ve aynı zamanda bizim savunma durumumuz da doğru değil. Sadece geçtiğimiz hafta 50’nin üzerinde güvenlik gücü öldürüldü.”

Ocak ayının sonunda Ferah Valisi Muhammed Arif Şah Cihan, Ferah’da gün geçtikçe kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle istifa ettiğini açıklamıştı. Şah Cihan, farklı kişiler tarafından görevine müdahale edildiğini ifade ederek görevi bırakmıştı. Ferah ilinde Taliban’ın ilerleyişi sürerken, bu bölgede de Kunduz’dakine benzer şekilde il başkentinin ele geçirilebilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Kaynak: The Long War Journal, Afganistan Bülteni