Başkent Kabil’de Canlı Bomba Saldırısı

Afganistan Bülteni | İstanbul

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bugün öğleden sonra (Afganistan saatiyle) “Gazi Kriket Stadyumu” yakınında canlı bomba saldırısı düzenlendi. Kabil Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada canlı bomba saldırısının stadın giriş kısmında düzenlendiği belirtildi.

Afganistan yerel medyasının aktardığı bilgilerde saldırıyı düzenleyen canlı bombanın kriket maçı için bölgede güvenliği sağlayan Kabil hükümeti güçlerinin toplandığı alanı hedef aldığı ifade edilirken, ölü ve yaralı sayısı konusunda birbirinden farklılık gösteren rakamlar servis edildi.

Kabil Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Abdulbasir Mücahit saldırıda 3 kişinin öldüğünü ve 5 kişinin yaralandığını açıkladı.

Sosyal medya ve bazı yerel kaynaklar ölü sayısını 9 yaralı sayısını ise 36 olarak açıklamış olsa da resmi kaynaklarca bu rakamlar henüz doğrulanmış değil.

Saldırının Sorumluluğunu IŞİD Üstlendi

IŞİD kendi haber ajansı olan “Amak Ajansı” üzerinden yayınladığı bir açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlendi. Saldırıda Kabil hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin hedef alındığının ifade edildiği açıklamada canlı bombanın üzerindeki patlayıcı yeleği infilak ettirmek suretiyle eylemi gerçekleştirdiği belirtiliyor.

IŞİD’e bağlı Amak Ajansı tarafından saldırı ile ilgili yayınlanan açıklamalar

Örgütün, Amak Ajansı üzerinden Arapça ve Peştuca olarak yaptığı açıklamada “Abbas Horasani” isimli IŞİD savaşçısının saldırıyı gerçekleştirdiği ve patlamada “güvenlik ve istihbarat” mensuplarından 40kişinin öldüğü ve yaralandığını iddia ediliyor.

IŞİD’e bağlı ajans, yapılan bu açıklamadan bir süre sonra saldırıyı gerçekleştiren IŞİD savaşçısına ait olduğu belirtilen bir fotoğraf paylaştı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği ifade edilen IŞİD savaşçısı

Elindeki kalaşnikof silahı ile IŞİD’in kullandığı “siyah bayrak” önünde poz vermiş olan “Abbas Horasani”nin sol tarafından omzuna monte edilmiş bir fünye görülmekte. Saldırıyı gerçekleştiren IŞİD mensubunun üzerinde patlayıcı yelek olduğunun ifade edilmeye çalışıldığı bu görselde, bu kişinin canlı bomba olduğu açık bir şekilde görülebiliyor. Ayrıca savaşçının üzerindeki hücum yeleğinin altında gri renkteki muhtemel patlayıcı yelek de kameraya yansımakta.

Taliban: Saldırıyla İlgimiz Yok

Taliban ise saldırıdan saatler sonra Zebihullah Mücahit aracılığıyla yayınladığı bir açıklamada başkent Kabil’deki saldırı ile bir ilgilerinin olmadığını ifade etti.

Taliban’n Kabil’deki saldırı ile ilgili açıklaması

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit tarafından bu açıklama hem Peştuca hem Farsça hem de İngilizce olarak yapıldı. Açıklamada, “bugün Kabil ve Nangarhar’da gerçekleşen patlamalarla İslam Emirliği mücahitlerinin bir ilgisi yoktur” ifadeleri yer alıyor.