BM, Afganistan’daki 3 aylık sivil kaybı raporunu açıkladı

Afganistan Bülteni  | İstanbul

Afganistan’da bu yıl, 17 yıldır süren savaşta sivil kayıpları adına neredeyse zirve olarak nitelendirilen bir istatistik oluştu.  Yılın ilk çeyreğinde ülkede yaşanan çatışmalarda ölen ve yaralanan sivillerin sayısı 2258 oldu.

763 sivil öldü

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Misyonu’nun (UNAMA) ifadesine göre bu yıl Ocak ve Mart ayları arasında yaşanan çatışmalara bağlı olarak 763 sivil yaşamını yitirdi ve 1495 sivil yaralandı. Geçtiğimiz iki yılın aynı döneminde de benzer rakamlar dile getirilmişti. 2018 yılının rakamları da oldukça çarpıcı olarak görülüyor.

“ABD stratejisi sonuç vermeyecek”

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre direnişçi olarak ifade edilen güçlerin bombalı saldırıları ve daha sofistike saldırıları da günden güne artıyor. Bu da ABD ordusunun savaşa dayalı yeni güney Asya stratejisinin ve Kabil hükümeti güçlerine verdiği eğitimin istenen sonucu veremediği şeklinde yorumlanıyor.

IŞİD saldırılarında artış

Ülkede her geçen gün daha büyük saldırılar gerçekleştiren IŞİD organizasyonunun da, daha çok Şii bölgeleri hedef aldığı ve çok sayıda sivili öldürdüğü ifade ediliyor. Ölümlerdeki artışın en önemli sebeplerinden biri olarak bu saldırılar gösteriliyor.

ABD’nin öldürdüğü siviller gözardı ediliyor

Her ne kadar Birleşmiş Milletler Misyonu tarafından sivil kayıpların odağına alınmasa da, saha kaynakları ve bağımsız gazetecilere göre ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı çok daha fazla. Geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeyindeki Kunduz ilinde yer alan bir medreseye düzenlenen hava saldırısında çoğu çocuk yüzden fazla sivil ölmüş, çok sayıda sivil de yaralanmıştı. Bu saldırıya karşı ise ciddi sayılabilecek bir kamuoyu oluşturulmamış, Kunduz saldırısı hükümet yetkililerinin söylemlerine ciddi olarak yansımamıştı.

Gerçek rakamlar çok daha fazla

Genel Sekreterliğin Afganistan Özel Temsilcisi Ingrid Hayden yayınlanan rakamlara dair açıklamasında “Afganistan’daki çatışmanın tüm tarafları sivilleri zarar görmekten korumak için tüm gücünü kullanmalı. Afgan siviller acı çekmeye devam ediyor. Bu hemen durmak zorunda.” ifadelerini kullandı. Raporda direnişçi kaynaklı ölümlerinin arttığı, Kabil hükümeti ve ABD kaynaklı sivil ölümlerinde ise azalma olduğu öne sürülse de, sahadan gelen bilgiler tam olarak bunu yansıtmıyor. Bölgede hayatını kaybeden sivillere ait kayıtlar sağlıklı bir şekilde tutulamadığı için ölü sayısının çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Afganistan Bülteni