Ferah’ta Genişleyen Taliban Hakimiyeti ve Hükümet Güçlerinin Absorbe Edemediği Saldırılar

Afganistan Bülteni | İstanbul

Afganistan’ın batısında İran sınırındaki bölgelerden olan Ferah vilayetinde, ABD destekli Kabil hükümeti güçlerinin etkinliği ve saha hakimiyeti büyük boyutta tehlikeye düşmüş durumda.

Ferah il merkezine yönelik yoğunlaşan Taliban saldırılarını, hareketin ilçe merkezlerine yönelik aralıksız devam eden kuşatma ve gerilla tipi saldırıları takip etmekte. Taliban hareketinin ülkenin batısında yer alan Ferah ilindeki saldırılara son dönemde bu kadar fazla ağırlık vermesi anlık bir gelişmeyle ortaya çıkmış bir durum değil.

Hareket, uzun bir süredir özellikle başta Ferah kent merkezi olmak üzere vilayette birçok ilçede ABD destekli Kabil hükümeti güçlerine yönelik baskıyı artırmış durumda.

Bu baskı kimi zaman Kabil hükümeti güçlerinin konuşlu olduğu askeri merkezler veya kontrol noktalarına düzenlenen saldırılarla kendini gösteriyor, kimi zaman ise hükümet güçlerinin kontrolünde geniş bölgelerin kuşatma altına alınmasıyla.

Taliban’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği ve Afganistan’da en fazla ses getiren saldırısı, Ferah ilinin Bala Bulak ilçesinde Kabil hükümeti güçlerine bağlı Özel Kuvvet biriminin hedef alınmasıydı.

Düzenlenen bu pusu saldırısında Afgan özel kuvvetlerinden en az 10 personel öldü, birçoğu da yaralandı. TOLO News başta olmak üzere ülkedeki birçok medya kuruluşu ve hükümet kaynakları ölü sayısını doğruladı.

Taliban’ın düzenlediği bu saldırıda “komando” birimi olarak da bilinen özel kuvvet personelinin dışında ölenler arasında 8 de polis bulunuyordu. Ayrıca hükümet kaynakları, saldırı sonrasında güvenlik güçlerinden 3 kişiden de haber alınamadığını açıkladı. Bu kişilerin de Taliban tarafından yakalanmış olabileceği düşünülüyor.

Taliban sözcüsü Kari Muhammed Yusuf Ahmedi ise bu saldırıdan sonra yaptığı açıklamada Kabil hükümeti güçlerinden, aralarında komando güçlerinin de olduğu en az 53 kişinin öldüğünü ve yaralandığını öne sürdü.

Sözcü tarafından yapılan açıklamada, Taliban tarafından gerçekleştirilen saldırıda Kabil hükümeti güçlerinden ele geçirilen silah ve mühimmatlara ait görüntüler de yer aldı.

Ele geçirilen askeri teçhizat incelendiğinde, silahların birçoğunun Kabil hükümetine bağlı özel kuvvetlerin kullandıklarıyla benzerlik gösterdiği görülüyor.

Taliban tarafından düzenlenen bu saldırı tazeliğini korurken, Ferah ilinden bu sabah gelen haberde, oldukça stratejik bir konumda bulunan Anar Dera ilçesinin de Kabil hükümeti kontrolünden düştüğü bildirildi.

Kabil hükümeti ve yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamalarda Anar Dera ilçesinin düştüğü doğrulandı.

Ferah Vilayet Şurası Başkanı Ferit Bahtavar tarafından yapılan açıklamada, ilçe merkezinin düştüğü doğrulanırken yaşanan çatışmalar sırasında hükümet güçlerinden en az 10 kişinin öldüğü ifade edildi.

Taliban tarafından yapılan açıklamadaysa, bölgede yaşanan çatışmalarda hükümet güçlerinden en az 15 kişinin öldürüldüğü, ilçe merkezi ve çevredeki kontrol noktası/askeri merkezlerin tamamının ele geçirildiği ifade edildi.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilerde, Taliban ile yaşanan çatışmalar sırasında, büyük oranda Taliban kuşatmasında bulunan bölgeye ilave güç gönderilememesi sebebiyle, ilçede bulunan güvenlik güçlerinin tamamının bölgeyi terk ettiği ifade ediliyor.

Bölgede Taliban henüz Bahar gelmeden saldırılarını sıklaştırdı ve Kabil hükümeti güçlerine zor anlar yaşatmaya başladı. Ferah ilinin dört bir yanında günaşırı saldırılar düzenleniyor ve bu saldırılarda Kabil hükümeti güvenlik güçlerinin verdiği kayıplar onlarla ölçülüyor.

Yerel basında Ferah ilinde de Kunduz senaryosunun gerçekleşebileceği ve şehir merkezinin Taliban’ın ele geçirebileceği konuşuluyor.

Taliban’ın Afganistan’da en etkin olduğu illerden birisi olarak gösterilen Ferah’ta Kabil hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin yetersiz kalması, bölgedeki Taliban güçlerinin saldırı kapasitesini de büyük boyutta artırmış durumda. Taliban’ın özellikle son düzenlediği saldırıda Anar Dera ilçesini kontrol altına alması, yerel basının dahi güvenlik güçlerinin yetersizliğini eleştirmesine yol açtı.

Güvenlik güçleri üzerinde oluşan baskı sebebiyle Kabil hükümetine bağlı unsurların, Anar Dera ilçesini Taliban’dan geri almak için kapsamlı bir operasyon düzenleyebileceği belirtiliyor.

Ancak bu operasyonların hiçbirinin Taliban’ın Afganistan’daki etkinliğini azaltabilecek düzeyde olduğu düşünülmüyor.