Kabil’de seçim merkezine bombalı saldırı

Afganistan Bülteni | İstanbul

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bu sabah düzenlenen canlı bomba saldırısında en az 31 kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların neredeyse tamamını siviller oluşturuyor.

Saldırıda başkent Kabil’in Kale-i Nezir bölgesinde seçim merkezine kayıt yaptırmaya gelen siviller hedef alındı. Canlı bomba saldırısında ölen siviller arasında kadın ve çocuklar da bulunuyor.

Taliban’dan saldırıyla ilgili açıklama

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, sosyal medya hesabından saldırıdan kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, Kabil’de gerçekleşen patlamayla bir ilgilerinin olmadığını ifade etti. Mücahid’in açıklamasında, “Kabil’de bugün gerçekleşen patlamayla İslam Emirliği mücahitlerinin bir ilgisi bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Taliban sözcüsünün Twitter üzerinden yaptığı açıklama

Taliban sözcüsü tarafından yayınlanan açıklama sosyal medya hesapları üzerinden Peştuca, Dari (Farsça) ve Arapça olarak yapıldı.

Saldırıda IŞİD şüphesi

Afganistan yerel medyasında yer alan haberlerde, IŞİD saldırının bir numaralı şüphelisi olarak lanse edildi. Özellikle hedef alınan sivil topluluğun tamamına yakınının Şii Hazaralardan oluşması bu şüpheyi daha da güçlendirdi.

Saldırıda hedef alınan sivillere ait fotoğraf ve kimlikler

IŞİD’ten saldırıyla ilgili açıklama

Saldırıdan yaklaşık 4 saat sonra IŞİD’e bağlı “resmi” sosyal medya ağları üzerinden yapılan açıklamada Kabil’de seçmen kayıt merkezine yönelik düzenlenen bombalı saldırının sorumluluğu üstlenildi. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, saldırının kendilerine bağlı patlayıcı yelek giymiş bir savaşçı tarafından düzenlendiği ifade edildi.

IŞİD’e bağlı Amak Ajansı tarafından saat 11:30 sularında yayınlanan ilk açıklama

Amak Ajansı tarafından yayınlanan açıklamada, başkent Kabil’in Deşt-i Barçi bölgesinde seçim merkezine yönelik patlayıcı yelekle bir “şehitlik saldırısı” düzenlendiği ifade ediliyor. Örgüt, kısa bir süre sonra yayınladığı ikinci bir açıklamayla saldırıyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

IŞİD’e bağlı Amak Ajansı tarafından saat 12:25 sularında yayınlanan ikinci açıklama

Amak Ajansı tarafından yayınlanan ikinci, ayrıntılı açıklamada seçim merkezinin hedef alındığı canlı bomba saldırısında toplamda 100 kişinin öldüğü ve yaralandığı öne sürüldü. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin isminin “Kari Ömer Peşaveri” (Pakistanlı) olduğunun ifade edildiği beyanda, hedef alınan topluluktan “Müşrik Rafızi seçmenler” olarak bahsediliyor.

Açıklamanın ilerleyen kısmında ölü ve yaralı sayısı ayrı ayrı belirtilmiş. Buna göre, canlı bombalı saldırıda yaklaşık 40 kişinin öldüğü 60’dan fazla kişinin de yaralandığı ifade ediliyor. Resmi kaynaklar tarafından açıklanan ölü ve yaralı sayısı IŞİD’in açıkladığıyla neredeyse örtüşüyor.

Saldırının gerçekleştirildiği Deşt-i Barçi bölgesi:

Afganistan’da 20 Ekim 2018 tarihinde düzenlenmesi planlanan milletvekili ve ilçe meclisi seçimleri için 14 Nisan’dan itibaren seçmen kayıtları başlamıştı. Seçmen kayıtlarının başlamasıyla birlikte düzenlenecek muhtemel saldırılara karşı hükümet güçleri de tedbirler almış durumda. Ancak bu tedbirlerin yetersiz kalması seçimlerin güvenli bir atmosferde gerçekleşmesinin önüne geçiyor.

Afganistan’da düzenlenen her seçimin bir şaibe barındırdığı biliniyor. Ülkede daha çok halkın istediği değil, uluslararası aktörlerin çıkarına hareket edebilecek milletvekilleri ve başkanlar yönetime/iktidara getiriliyor. Düzenlenen bu saldırılarla ortaya çıkan güvenlik zafiyetleri sebebiyle seçim şaibeleri konusu ikinci hatta üçüncü gündem konusu olabiliyor.

IŞİD’in başkent Kabil’deki saldırıları

Örgüt geçtiğimiz 5 Nisan tarihinde yayınladığı “Al Naba” gazetesinde geçen 6 aylık süre içinde başken Kabil’de 17 saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu saldırıların büyük çoğunluğunda Şii Hazaralar hedef alındı. IŞİD tarafından açıklanan rakamlara göre, geçtiğimiz 6 ay içinde Kabil’de düzenlenen bombalı saldırılarda Şii Hazaralardan 539 kişi öldü veya yaralandı. Seçim merkezine düzenlenen son saldırıda yaşamını yitirenler bu sayıya dahil değil.

Halid Abdurrahman