Obama’nın geç gelen hamlesi nedeniyle Taliban lideri canlı yakalanamadı

Afganistan Bülteni | İstanbul

Son günlerde basına yansıyan haberlere göre ABD hükümeti ve Birleşik Arap Emirlikleri, Taliban’ın önceki lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur’u -Dubai’yi ziyaret ettiği sırada- yakalama fırsatını son anda kaçırdı.

The Washington Post’un bildirdiğine göre, Molla Heybetullah Ahundzade’den önceki Taliban lideri Molla Muhammed Mansur, 2016 yılının Mayıs ayında Pakistan’da gerçekleşen bir ABD hava saldırısı sonucu öldürülmeden birkaç ay önce, Taliban için para toplamak ve bölgede faaliyetlerde bulunmak üzere Körfez’e bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Cumartesi günü yayınlanan habere göre, ABD’li istihbarat yetkilileri Mansur’un Dubai’deki hareketlerinden haberdar oldu ve onun hakkında ne yapacaklarını tartıştılar. Gazeteye göre bir karar verilemeden önce Mansur bölgeden ayrılarak İran’a geçti.

Taliban’ın o zamanki lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur bölgeden ayrıldıktan sonra dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice uçağın geri döndürülmesini talep etti ancak Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri bunun için çok geç olduğunu söyledi.

Pakistan’da hedef alındı

İran’dan sonra, Molla Ahtar Muhammed Mansur Pakistan’a geçti. Burada ABD güçleri onun nerede olduğundan tekrar haberdar oldum ve onu bir insansız hava aracı saldırısı sonucu öldürdü.

1995’de Taliban’a katılmıştı

Mansur’un Birleşik Arap Emirlikleri’ni sahte bir Pakistan pasaportu kullanarak gizlice ziyaret ettiği öne sürüldü. Ahtar Muhammed Mansur 1995 yılında, kurulduktan bir sene sonra Taliban’a katılmıştı. Mansur 2015 yılında grubun kurucu lideri Molla Muhammed Ömer’in 2013 yılında öldüğü ortaya çıkınca grubun lideri olarak seçilmişti.

“Obama çok geç hamle yaptı”

Bazı kesimler, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkililerini Molla Mansur’un son anda Dubai’den ayrılmasından sorumlu tutarken, bazı ABD’li yetkililer ise Obama yönetimini Molla Ahtar Muhammed Mansur’un Dubai’de olduğu öğrenildikten sonra çok geç hamle yapmakla suçladı.

Eski bir CIA yetkilisi olan Bruce Riedel şunları söyledi: “Onların (Obama yönetimi) bakış açısına göre olabilecek en kötü şey Molla Mansur’u Dubai’de yakalamak ve onların (Körfez) Amerikan askerlerini öldüren kişileri finanse ettiklerini ifşa etmekti.”

Pakistan ve Afganistan’ın üzerine bir uzman olan Michael Semple ise Mansur’un Dubai seyahatinin Afganistan’daki savaşın özellikte iktisadi yönlerini ön plana çıkardığını söylüyor. Semple’a göre Afganistan meselesinde iktisadi bağlantılar Pakistan’a, İran’a ve Körfez ülkelerine dek uzanıyor.