Taliban 2018’in bahar saldırılarını başlattı

Afganistan Bülteni | İstanbul

Taliban kaynakları tarafından bu sabah yapılan bir açıklamayla Afganistan’daki “bahar operasyonları”nın başladığı ilan edildi. Hareketin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan açıklamada bu yıl başlatılan saldırılara “Hendek Cihad Operasyonları” isminin verildiği ifade edildi.

Uzun bir süredir Taliban tarafından her yıl bahar aylarında başlatılan saldırılara isim verilmesi bir adet haline gelmiş durumda. Hareket bu şekilde medya bağlamında daha fazla ilgi çekerken, savaşçılarını da büyük ölçüde motive etmeyi başarıyor.

Bugün başlatılan saldırı dalgasıyla ilgili Taliban tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz dönemlerde yapılanlardan çok farklı ifadelerin yer aldığı söylenemez. Yabancı güçlerin birinci hedef olduğu ve sivil halkın askeri noktalardan uzak durması gerektiği gibi konular bunlardan birkaçı.

Ancak hareketin bu yıl ilan ettiği bahar operasyonlarının enformasyon anlamında diğerlerinden ayrıldığını söylemek mümkün.

Taliban savaşçılarının servis edilen görüntüleri incelendiğinde, hareketin daha modern bir yüze kavuşması için oldukça etkili değişimlere gidildiği görülüyor. Özellikle son dönemde ABD tarafından yerel güçlere verilen silah ve mühimmatların Taliban tarafından ele geçirilmesi modernizasyona bir ön adım olmuştu.

Taliban’ın 2018 yılında “Hendek Cihad Operasyonları” ismini verdiği saldırılara geçtiğimiz yıllarda hangi isimlerin verildiğine bakacak olursak;

2011 yılı: Bedir Operasyonu
2012 yılı: El Faruk Operasyonu
2013 yılı: Halid bin Velid Operasyonu
2014 yılı: Hayber Operasyonu
2015 yılı: Azm Operasyonu
2016 yılı: Ömeri Operasyonu
2017 yılı: Mansuri Operasyonu

“Hendek Cihad Operasyonları”nın ilan edildiği bu sabah saatleri itibarıyla Afganistan’ın birçok vilayetinde Taliban’a bağlı silahlı güçler tarafından koordine saldırılar gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen bu saldırılara ait bilgiler ise anlık olarak kamuoyuna servis edildi.

İlan edilen operasyonların ilk günü olması sebebiyle düzenlenen saldırıların sayısı oldukça fazla.

Taliban’ın sosyal medya hesapları üzerinden “bahar operasyonları”yla ilgili servis ettiği görüntüler, hareketin zaman içerisinde nasıl bir değişim gösterdiğinin en büyük ispatı olarak nitelendirilebilir.

Halid Abdurrahman