Taliban Afganistan’da iki ilçede kontrolü sağladığını açıkladı

Halid Abdurrahman | Afganistan Bülteni

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid bugün sabah saatlerinde sosyal medya hesapları ve grubun internet sitesi üzerinden Peştuca, Farsça ve İngilizce olarak yaptığı açıklamalarda, Afganistan’ın güneyindeki Gazni ilinde 2 ilçede kontrolün tam olarak sağlandığını ifade etti.

Sözcü tarafından yapılan açıklamada, Gazni vilayetine bağlı Diyak ve Cegatu ilçelerinde Kabil hükümetine ait askeri kontrol noktaları ve merkezlerin tamamının ele geçirildiği öne sürüldü.

Ayrıca açıklamada, Cegatu ilçesinde yaşanan çatışmalarda Kabil hükümetine bağlı güvenlik güçlerinden 21 kişinin öldürüldüğü ifade edildi. İlçe kumandanı olduğu belirtilen kişinin de (Şucayi) çatışmalarda ağır yaralandığı bilgisi kaydedildi.

Taliban sözcüsünün açıklamasına göre, Diyak ilçe merkezinin kontrol altına alındığı çatışmalardaysa Kabil hükümeti güçlerinden 15 kişi öldü. Hareketin yaptığı açıklamaya göre öldürülen 15 kişinin içindeki hükümet güçlerinin bölge komutanı da (Feyz)  bulunuyor.

Taliban kısa bir süre önce de Cegatu ilçesini kontrol altına aldığını açıklamış ancak bir süre sonra Kabil hükümeti güçlerinin karşı koyması sonucu geri çekilmişti. Bugün yapılan açıklamayla birlikte ikinci kez ilçenin kontrol altına alındığı ilan edilmiş oldu.

Afganistan’ın güneyindeki Gazni ili, aslına bakılırsa Taliban’ın ülkenin güney hattında en fazla aktif olduğu bölge. Pakistan’a ve kabile bölgelerine olan yakınlığı, bölgeye ayrı bir stratejik önem katmakta. Dolayısıyla Taliban’ın Afganistan’da en güçlü olduğu bölgelerde de biri.

19 ilçesi bulunan Gazni ilinde, Taliban’ın birçok ilçe merkezinde konuşlu durumdaki Kabil hükümeti güçlerini kuşatma altında tuttuğu biliniyor. Özellikle ABD öncülüğündeki yabancı güçlerin bu ilçelerden çekildiği 2012-2013 dönemi sonrasında yerel güçler için bölgede bir varlık unsuru olabilmenin oldukça güç bir hale geldiği söylenebilir.

Taliban’ın kuşatma taktiği

Son günlerde Taliban’ın yaptığı açıklamalara göre en az 6 ilçe tamamiyle hareketin kontrolünde bulunuyor. Diğer birçok ilçe de kuşatma altında.

Taliban’ın bugün iki ilçede birden kontrol sağlamasındaki en büyük etken de ilçelere yönelik uzun süredir uygulanan bu kuşatma taktiği. Afganistan gibi bir coğrafyada oldukça etkili bir taktik olan kuşatma, merkezde etrafı çevrili bir askeri yerleşkenin kara yoluyla yardım almasını çok büyük bir oranda kesmektedir.

Afganistan eski İçişleri Bakan Yardımcısı General Murad Ali Murad tarafından bugün yapılan açıklamada da, Gazni’deki yenilginin temelinde güvenlik güçlerine yönelik uygulanan kuşatmanın yattığı görülüyor. Murad, bugünkü açıklamasında Gazni’deki askerlere yemek dahi ulaştırılamadığını ifade etti.

Ana ikmal hattı üzerinde olmasa da Taliban’ın Gazni-Paktika anayolunu 5 Mayıs tarihinden bu yana kapalı tutması, bölgedeki çatışmaların Taliban’ın lehine evrilmesindeki bir diğer etken olarak görülebilir.

Kabil hükümeti güçleri Taliban’ın etkin olduğu kırsal kesimlere, bu tip olağan dışı gelişmeler dışında genellikle havadan ikmal sağlıyor. Ancak karadan operasyon gereken bu tip durumlarda büyük askeri konvoylarla bölgeye girmeye çalışıyor.

Bu operasyonlar için çok fazla asker ve zaman gerekiyor. Afganistan’da hep var olan ve son dönemde artan yolsuzluklar sebebiyle bu tarz kara operasyonlarında askeri ekipman eksikliği yaşanmakta, bu da karadan ilerlemeye çalışan Kabil hükümeti güçlerinin verdiği zayiatı büyük oranda ikiye hatta üçe katlamaktadır.

Kontrol altına alınan ilçelerin konumu

Taliban’ın bugün kontrolü sağladığını açıkladığı iki ilçe de (Diyak-Cegatu) Gazni ilçe merkezine bitişik konumda.


Vilayetin neredeyse tamamında oldukça etkin olan Taliban’ın ilerleyen dönemde Gazni kent merkezine yönelik bir saldırıya geçebileceği de düşünülebilir. Bu hamle kent merkezini kontrol altına almaya yönelik olmasa da, bir nabız yoklaması yapılabilir ve bunun neticesinde yüklü miktarda silah-mühimmat ele geçirilebilir. Tıpkı bugün Diyak ve Cegatu ilçe merkezlerine ele geçirilen yüklü miktarda silah-mühimmat gibi.

Sonuç olarak, Kabil hükümeti güçleri Gazni başta olmak üzere Afganistan genelinde artan Taliban etkinliği sebebiyle oldukça tedirgin durumda. Hükümeti güçleri geçtiğimiz günlerde de ilave kuvvet gönderemediği için Gazni’nin iç kesimlerindeki Acristan ilçesi Taliban kontrolüne geçmişti.

Kaynak: Afganistan Bülteni