Taliban Gazni’de bir ilçeyi daha ele geçirdi

Halid Abdurrahman | Afganistan Bülteni

Taliban sözcüsü tarafından bugün yapılan açıklamada, Afganistan’ın güneyindeki Gazni vilayetine bağlı Acristan ilçesinin kontrol altına alındığı öne sürüldü.

Sözcü Kari Muhammed Yusuf Ahmedi tarafından sosyal medya ve hareketin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Acristan ilçesinde Kabil hükümeti güçlerine ait tüm askeri karakollar ve merkezlerin ele geçirildiği ifade edildi. Ahmedi’nin açıklamasında hükümet güçlerinden 34 kişinin saldırılarda öldürüldüğü, 12 askerin teslim olduğunu ve çok sayıda askerin de çatışmalarda yaralandığı belirtildi.

Taliban’ın Afganistan’ın güneyindeki “merkez üssü” olarak sayılabilecek bölgelerden biri olan Gazni vilayetinde birçok ilçe merkezi hareketin kuşatması altında bulunuyor. Acristan ilçe merkezi de aynı şekilde uzun yıllardır Taliban’ın kuşatması altındaydı.

ABD destekli Kabil hükümeti güçleri bu bölgeye Taliban kuşatması sebebiyle karadan ulaşım sağlanamadığı için, asker değişimi ve erzak-mühimmat ikmali gibi görevleri helikopterlerle ve çoğu zaman gece vakitlerinde yapabiliyor.

Uzun süredir kuşatma altında olan bölgeye yönelik Taliban’ın bir saldırı başlatması, şüphesiz yeni başlatılan “Bahar Operasyonları”nın benimsediği strateji konusunda da ipuçları vermekte.

Taliban, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada da, Gazni vilayetine bağlı Cegatu ilçesinin Kabil hükümeti güçlerinden ele geçirildiğini ilan etmişti.

Hareketin bugün yaptığı açıklamayla birlikte Gazni vilayetinde son günlerde ABD destekli Kabil hükümeti güçlerinden ele geçirilen ilçelerin sayısı ikiye yükseldi. Vilayette halen birden fazla ilçe merkezi Taliban’ın kuşatması altında bulunuyor. Bu ilçelere yönelik de “sezonun” ilerleyen günlerinden sürpriz saldırılar gerçekleşmesi muhtemel.

Taliban kaynakları Acristan ilçesini ele geçirdiğini ilan etmiş olsa da ABD destekli Kabil hükümeti kaynakları veya medya organları ilçenin düştüğüne yönelik bir açıklama yapmış değiller. Ancak Taliban’a yakınlığıyla bilinen sosyal medya hesapları, doğruluğu kanıtlanmamış olsa da bölgeden olduğu belirtilen görüntüler paylaşıyorlar. İlçelerin ele geçirilmesi konusunda Taliban’ın kaynakları Kabil hükümeti kaynaklarından daha güvenilik olarak kabul ediliyor.

Gazni vilayet merkezi ve çevresindeki köylerde oldukça etkin olan Taliban, bir milyondan fazla nüfusa sahip, 19 ilçesi bulunan Gazni’de en az 5 ilçeyi kontrol altında tutuyor.

Taliban, Afganistan genelinde 25 Nisan tarihinde duyurduğu “Hendek Cihad Operasyonları” isimli bahar saldırılarıyla, şu ana kadar 6 ilçe merkezini kontrol altına aldığını ilan etti. Hareketin geçmiş dönem çatışma performansı incelendiğinde, bahar ayına bu denli hızlı bir giriş yaptığı döneme rastlamak pek mümkün değil. Bu da Taliban’ın gelecek döneme dair izleyeceği askeri stratejilerin geçmiştekilerden farklı olacağının sinyali.

Kaynak: Afganistan Bülteni