Nangarhar’da Vilayetinde Kontrol Alanlarına Dair Son Durum

IŞİD’in Afganistan’daki temellerinin atıldığı, ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayeti geçtiğimiz aylardan bu yana örgüt ile Taliban’a bağlı güçler arasında şiddetli çatışmalara şahit oluyor.

Nangarhar ilindeki kontrol alanını genişletme çabasında olan IŞİD’e karşı ilk dönemlerde (IŞİD’in hilafet ilanına olan bağlılık yeminlerini dile getirdikleri dönem, 2015 yılı) savunma pozisyonunda kalan Taliban, örgütün bölgedeki kontrol alanı genişlemeye başlayınca, Afganistan’ın farklı bölgelerinden gelen “destek kuvvetleriyle” karşı saldırılar düzenlemeye başladı.

Bu ilk saldırılarda Taliban tarafından birçok bölge IŞİD’ten geri alınsa da örgütün Afganistan topraklarındaki varlığı tam olarak sona erdirilemediği için bir süre sonra toparlanan IŞİD, tekrar Taliban kontrolündeki bölgelere saldırmaya başladı.

Bu saldırıların son örneği, geçtiğimiz aylardan bu yana Nangarhar ilinin batısındaki Hugyani ilçesinde yaşanıyor. İlçede Taliban’ın kontrolünde bulunan köylere yönelik saldırılar gerçekleştiren örgüt, bölgede birçok köy ve önemli noktayı Taliban’dan geri aldı.

Görsel 1

IŞİD tarafından haftalık olarak yayınlanan Al Naba dergisinin 108’inci sayısında Nangarhar vilayetinin Hugyani ilçesinde Taliban kontrolündeki bölgelere düzenlenen saldırılarda 18 köyün ele geçirildiği bilgisi öne sürüldü. (Bkz: Görsel 1)

Taliban Açıklaması

Taliban tarafından yapılan açıklamalarda Nangarhar vilayetinde IŞİD tarafından bazı bölgelerin kontrol altına alındığı haberi doğrulandı. Ancak IŞİD’in Taliban’dan ele geçirdiği köylerin sayısıyla ilgili bir ayrıntı verilmedi.

Taliban sözcülüğü tarafından Nangarhar ilinde yaşanan çatışmalara ilişkin yapılan son açıklamada, bölgede IŞİD’e yönelik karşı saldırılar düzenlemek için hazırlıklar yapıldığı, ancak ABD hava araçları ve Kabil hükümeti güçlerinin hedef alması sonucu istenilen saldırının düzenlenemediği bilgisi paylaşıldı.

Taliban tarafından Peştu dilinde konuyla ilgili uzun bir açıklama yayınlanarak, olayın detayları kamuoyuyla paylaşıldı. Taliban tarafından yayınlanan açıklamada dile getirilmek istenen konu, “ABD ve dolayısıyla Kabil hükümetinin IŞİD’in bölgede yayılmasını istediğiydi.”

Bu bağlamda Nangarhar ilçesinde Taliban ile IŞİD arasındaki çatışmaların halen devam ettiği biliniyor.

IŞİD’e bağlı Amak Ajansı üzerinden geçtiğimiz gün servis edilen haberde, örgütün 11 Aralık tarihinde Nangarhar ilindeki Gazu köyünde düzenlediği saldırıda 4 Taliban savaşçısının öldürüldüğü iddia edildi.

Servis edilen haberde ayrıca Nangarhar ilinin Bira Hill bölgesinde Kabil hükümeti güçleriyle yaşanan çatışmada hükümet güçlerinden aralarında rütbeli bir ismin de olduğu 13 kişinin öldüğü ve yaralandığı ifadesi de yer aldı.

Aşağıda, Nangarhar ilinde iki taraf arasındaki çatışmaların devam ettiği ve IŞİD’in ele geçirdiği bölgelerin “ortalama” olarak işaretlendiği harita yer almaktadır.

Haritada vilayetin batı hattında “Çatışma Bölgesi” olarak işaretlenmiş olan bölge, birtakım özel araştırmalar ve yerel kaynakların tetkik edilmesi sonucu oluşturulmuştur. Kesin olmamakla birlikte en doğru bölge tespiti yapılmaya çalışılmıştır. HD Haritahttp://bit.ly/2nZh2Ue

Halid Abdurrahman