Taliban Uruzgan’da birçok askeri noktayı ele geçirdi

Halid Abdurrahman | Afganistan Bülteni

Afganistan’ın güney kesiminde yer alan Uruzgan ilinde Taliban ile Kabil hükümetine bağlı güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmalar devam ederken Taliban güçleri, Çora ilçesinde birçok askeri noktayı ele geçirdiğini iddia etti.

Uruzgan vilayeti ortasında, Kandahar ana yolu üzerinde bulunan Çora ilçesi, oldukça stratejik bir öneme sahip. Vilayette, Taliban ile Kabil hükümetine bağlı güçler arasındaki çatışmaların uzun bir süredir devam ettiği biliniyordu.

Kabil hükümetine bağlı askeri kaynaklar, Afganistan’da Taliban’a karşı yürütülen operasyonlarda, çatışma ortamının en şiddetli olduğu noktalardan biri olarak Uruzgan’ı gösteriyorlar. 34 ili bulunan Afganistan’ın, başkenti de dahil tüm vilayetleri Taliban tehlikesi altındayken, askeri kaynaklar sadece 7 bölgede şu anda operasyonların sürdüğünü ifade ediyor.

Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Uruzgan iline bağlı Çora ilçesinde düzenlenen saldırılarda 17 kontrol noktasının Kabil hükümeti güçlerinden ele geçirildiği öne sürüldü.

Yerel kaynaklar kaç askeri noktanın Taliban kontrolüne geçtiği konusunda bir açıklama yapmazken, hükümet güçlerinin ilçede artan Taliban saldırılarına karşı geri çekilmek zorunda kaldığını ifade ediyor.

Uruzgan iline bağlı Çora ilçesi

Uruzgan ilinde Kabil hükümetine bağlı bir yerel yetkilinin açıklamasına göre, hükümet güçleri Çora ilinin büyük bir bölümünden geri çekilmiş durumdalar. Ancak ilçeyi tamamen terk etmediler.

Bu açıklama bir anlamda Taliban’ınkiyle örtüşür durumda. Taliban tarafından bu sabah yapılan açıklamada ilçenin tamamen ele geçirildiğinden bahsedilmiyor.

Taliban sözcüsünün açıklamasında, ilçedeki çatışmalarda çok sayıda silah mühimmat ve askeri aracın ele geçirildiği bilgisi de yer alıyor. Sözcü Ahmedi ayrıca, Kabil hükümetine bağlı 15 askerin de silah ve mühimmatlarıyla birlikte Taliban güçlerine teslim olduğunu açıkladı.

Taliban’ın ilçeye düzenlediği saldırılardan sonra, hükümet güçleri tarafından yapılan açıklamalarda bölgeye ilave güçlerin sevk edildiği ve çatışmaların devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

ABD destekli Kabil hükümetine yakın medya kaynakları da çatışmaların dışında Uruzgan’daki durumla ilgili herhangi bir haber paylaşımı yapmış değil.

Taliban geçtiğimiz dönemde de Uruzgan ili merkezi Tarin Kot çevresinde geniş bir alanı kontrol altına aldığını açıklamıştı. Taliban tarafından başlatılan yeni ‘bahar saldırıları’ sezonuyla birlikte Tarin Kot merkezinin de tehdit altında olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: Afganistan Bülteni