Taliban’dan Bir Günde Kabil Hükümeti Güçlerine Yönelik İki Bombalı Saldırı

Afganistan Bülteni | İstanbul

Taliban, Afganistan’da hakimiyet alanını her geçen gün daha da artırırken grubun düzenlediği saldırılar da buna paralel olarak daha fazla ses getirmeye başlıyor.

Bölge kaynakları, Taliban tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırılarda hükümet güçlerinin fazla zayiat verdiğini aktarırken, ölenler arasında iki emniyet müdürünün de olduğu ifade ediliyor.

İlk Saldırı Doğudaki Paktiya ilinde

Taliban’ın ilk saldırısı ülkenin doğusunda yer alan Paktiya ilinin merkezi Gardiz’de meydana geldi. Şehirde iki saldırı yaşanırken hedefte polis merkezi ve polis eğitim koleji vardı.

Polis merkezini hedef alan saldırı, bir bombalı aracın üssün girişinde patlatılmasıyla başladı. Ardından Taliban’a bağlı savaşçılar polis merkezinin içerisine girerek bina içerisinde kalan polislerle çatışmaya başladı.

İkinci saldırı da bir Humvee bombalı aracın polis eğitim kolejinin hemen dışarısında patlatılmasıyla başladı. Ardından yapının içerisinde giren Taliban’ın sızma grubu burada da çatışmaları başlattı. Bölgedeki kaynakların ifadelerine göre çatışma saatlerce sürdü.

Kabil hükümetine yakın medya organlarının ifadesine çatışmalar yaklaşık 4 saat sürdü ve Taliban savaşçılarının tümü öldürüldü. Taliban tarafından yapılan açıklamada ise, savaşçılarının sağlıklı şekilde üslerine geri döndüğünü ifade edilmişti.

Saldırıda hükümet güçlerinin en önemli kaybı, Paktiya ili Emniyet Müdürü Toryalai Abdyani oldu. Taliban kaynakları saldırının ilk aşamasında emniyet müdürünün öldüğünü açıklarken, Kabil hükümeti güçleri de ilerleyen dakikalarda ölümü doğruladı.

Kabil hükümetinin açıkladığı rakamlara göre saldırıda öldürülen emniyet mensubu sayısı 21 iken bunların yanı sıra 20 sivil de yaşamını yitirdi.

Hükümet kaynakları 48 polisin ve 110 sivilin de yaralandığını öne sürdü.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid ise saldırıya ilişkin nihai açıklamada, 2 bombalı araç ve 6 savaşçıyla söz konusu saldırının gerçekleştirildiğini, toplam 277 emniyet mensubunun öldürüldüğünü ve 155 tanesinin de yaralandığını ifade etti.

Taliban saldırıda sivillerin zarar gördüğü iddialarını da yalanladı. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınayan bir açıklamayayınladı.

İkinci Saldırı Güneydeki Gazni İlinde

Afganistan’da günün ikinci saldırısı, ülkenin güneyindeki Gazni ilinin Andar olarak da anılan Şılgar ilçesinde yaşandı.

İlçede bugün erken saatlerde geniş çaplı saldırılar başlatan Taliban mensuplarının hedefinde ilçedeki kontrol noktaları ve polis merkezi vardı. Saldırı, hükümete bağlı askeri güçlerin merkezi konumundaki kaymakamlık binasına gerçekleştirilen bomba yüklü kamyon saldırısıyla başladı.

Bazı kaynaklar bomba yüklü aracın bir Humvee olduğunu da öne sürdü. Saldırı sonrası merkez büyük ölçüde tahrip oldu. Bombalı saldırının ardından hafif ve ağır silahlarla yaşanan çatışmalar, yerel kaynakların aktardığına göre 16.00 sularına kadar devam etti.

Çatışmaların ardından Taliban bölgeyi kontrol altına aldı, hükümet güçleri çekildi.

Taliban söz konusu saldırıda polis, asker ve yerel güvenlik güçlerinden toplam 31 kişinin öldüğünü , 21 kişinin de yaralandığını açıkladı. Taliban’n yayınladığı açıklamaya göre yaralananlar arasında İlçe Emniyet Müdürü Nezir Gurzenag’da bulunuyor.

Şılgar ilçesinde Taliban ile yaşanan çatışmalar sırasında Kabil hükümetine bağlı güçlerin Gazni il merkezinden bölgeye takviye kuvvetler gönderildiği ifade edildi. Bu takviye kuvvetlerinde Taliban tarafından saldırıya uğradığını ifade eden bölge kaynakları, hükümet güçlerine ait birkaç zırhlı aracın saldırıda hasar gördüğünü, bu sebeple takviye kuvvetlerin Taliban’ın saldırı düzenlediği ilçe merkezine ulaşamadığını ifade etti.

Resmi kaynaklar Taliban tarafından ülkenin güneyindeki Gazni ilinin Şılgar/Andar ilçesinde düzelediği saldırıda 25 polis ve 5 sivilin öldüğünü, 30’un üzerinde emniyet personelinin de yaralandığını ifade ediyor.

Taliban ise sözcüsü aracılığıyla yayınladığı açıklamada saldırıda 2 savaşçısının öldüğünü ifade etti.