Taliban’dan BM’nin sivil kaybı açıklamasına tepki

Afganistan Bülteni | İstanbul

Taliban, Birleşmiş Milletler’in Afganistan misyonunun (UNAMA) yayınladığı sivil kayıp raporuna dair bir açıklamada bulundu.

Taliban’a bağlı “Sivil Kayıplarının Önlenmesi Komisyonu”nun yaptığı açıklamada, söz konusu rapora ve Batı’nın ülkedeki sivil kayıplarına dair tutumuna tepki gösterildi.

“Saldırıları düzenleyen ABD bizi suçluyor”

Taliban’a bağlı komisyon, ABD’nin kendilerine direnen herkesin öldürülmesi gerektiğini düşündüğünü ve bunun tüm insan hakları anlaşmalarına, normlara ve sözleşmelere aykırı olduğunu ifade etti.

Grup, ABD güçleri ve onların eğittiği Kabil hükümeti askerlerinin,  17 yıldır devam eden savaşta sivilleri hedef aldığını, onları öldürdüğünü ve yaraladığını ifade etti. Taliban, “Sivillere yönelik saldırıları yapan taraf ABD ve Kabil hükümeti iken mücahitlerin sorumlu tutulması üzüntü vericidir.” ifadelerini kullandı.

“Raporun amacı ABD’yi temize çekmek”

“Sivil Kayıplarının Önlenmesi Komisyonu”, yayınladığı açıklamada söz konusu istatistiklerin ABD güçlerini temize çıkarmak için servis edildiğini öne sürdü.

BM’nin yayınladığı rapora göre, bu rakamlar ve istatistiklerde Taliban sivil kayıplarından sorumlu tutuluyor ve ABD ile Kabil hükümeti güçlerinin saldırıları görmezden geliniyor.

Taliban’dan insan hakları kuruluşlarına çağrı

Taliban’ın “İslam Emirliği Sivil Kayıplarının Önlenmesi Komisyonu” sivil kayıplarını önlemek için çalışmalar yürüttüğünü daha önce de açıklamıştı. Taliban bu açıklamada da, tüm uluslararası insan hakları organizasyonları ve diğer sivil toplum kuruluşlarını, sivil kayıpları konusunda ABD güçlerine karşı açık bir tutum belirlemeye çağırdı.

UNAMA tarafından yayınlanan raporda, 2018 yılının ilk üç ayında 2258 sivilin öldüğü ve yaralandığı ifade edilmişti. Raporda Afganistan’da sivillerin zarar gördüğü saldırılardan çoğunluk olarak Taliban sorumlu tutulmuştu.

Kaynak: Afganistan Bülteni